A survey reported that the mean starting salary for college graduates in the spr
ID: 1216069 • Letter: A
Question
A survey reported that the mean starting salary for college graduates in the spring of 2011 was $33 176. Assume that the distribution of starting salaries follows the normal distribution with a standard deviation of $3 500. What percent of the graduates have starting salaries:
a. Between $30 000 and $38 000? (Round final answer to 4 decimal places.)
Probability
b. More than $42 000? (Round final answer to 4 decimal places.)
Probability
c. Between $38 000 and $42 000? (Round final answer to 4 decimal places.)
Probability
Explanation / Answer
Given Mean = $33,176 and SD = $3,500
a. Between $30 000 and $38 000?
In order to find the probability we first need to find the Z values.
P(30,000<x<38,000)
When x = 30000
The z value is calculated as follows:
z = (30000 - 33176)/3500 = -0.9074
When x = 38000
The z value is calculated as follows:
z = (38000 - 33176)/3500 = 1.378
From the normal distribution table the values for the above mentioned z values are
For Z = -0.9074 = 0.1660
For Z = 1.378 = 0.9131
P = 0.9131-0.1660
P = 0.7471
b. More than $42 000
P(x>42000)
When x = 42000
The z value is calculated as follows:
z = (42000 - 33176)/3500 =2.521
P (Z>2.251) = [total area] - [area to the left of z = 2.521]
= 1 - 0.9941
P = 0.0059
c. Between $38 000 and $42 000
P(38000<x<42000)
When x = 38000
The z value is calculated as follows:
z = (38000 - 33176)/3500 = 1.378
From the normal distribution table the value for Z is as follows:
Z = 1.378 = 0.9131
When x = 42000
The z value is calculated as follows:
z = (42000 - 33176)/3500 =2.521
Z = 0.9941
Hence the Probability is 0.9941 - 0.9131 = 0.081
P = 0.081
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.