Suppose a consumer’s utility function is given by U(X,Y) = X*Y. Also, the consum
ID: 1216217 • Letter: S
Question
Suppose a consumer’s utility function is given by U(X,Y) = X*Y. Also, the consumer has $720 to spend, and the price of X, PX = 9, and the price of Y, PY = 9.
a) (4 points) How much X and Y should the consumer purchase in order to maximize her utility?
b) (4 points) How much total utility does the consumer receive?
c) (4 points) Now suppose PX decreases to 4. What is the new bundle of X and Y that the consumer will demand?
d) (6 points) How much money would the consumer need in order to have the same utility level after the price change as before the price change?
e) (6 points) Of the total change in the quantity demanded of X, how much is due to the substitution effect and how much is due to the income effect?
Explanation / Answer
a.
U(x,y) = x*y -----------------------------(1)
After differentiation of equation 1 w.r.t. x, we get MUx
MUx = dU/dx = Y
After differentiation of equation 1 w.r.t. Y, we get MUy
MUy = dU/dy = x
Also,
MUx/MUy = Px/Py
Y/x =9/9
y = x ------------------------------(2)
Now,
720 = y*Py + x*Px = 9Y + 9x
Y+x =80
Y = x (from equation 2)
Thus,
2x = 80
X = 40 units
Y = 40 units
Thus, consumer should purchase 40 units of x and 40 units of y to maximize the utility.
b.
Total Utility = x*Y = 40*40
Total Utility = 1600
c.
If Px decrease to 4
MUx/MUy = Px/Py
Y/x =4/9
9Y = 4x ------------------------ (3)
720 = 4*x + 9*y = 4x+4x = 8x
X = 90 units
Y = (720 - 360)/9 = 40 units
Thus, consumer will demand 90 units of x and 40 units of y.
d.
Similar utility is achieved when x = 40 an Y = 40
Funds required = 4*40 + 9*40 = 520
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.