Three individuals have $1000 and identical preferences for gum, g, and cigarette
ID: 1217059 • Letter: T
Question
Three individuals have $1000 and identical preferences for gum, g, and cigarettes, s, as measured by the utility function U(g,s) = 10g0.9a0.1. The price of gum is $9 and the price of cigarettes is $12. What is the market surplus/shortage at a price of $12 when the supply of cigarettes is 5?
There will be a surplus of 2/3 cigarettes.
There will be a surplus of 3 cigarettes.
There will be a shortage of 3 cigarettes.
There will be a shortage of 2/3 cigarettes.
There will be a surplus of 2/3 cigarettes.
There will be a surplus of 3 cigarettes.
There will be a shortage of 3 cigarettes.
There will be a shortage of 2/3 cigarettes.
Explanation / Answer
U = 10 x g0.9 x a0.1
Each individual's Budget line: 1000 / 3 = 9g + 12a
1000 = 27g + 36a
Consumption is optimal when MUg / MUa = Pg / Pa = 9 / 12 = 3 / 4
MUg = dU / dg = 10 x 0.9 x (a / g)0.1
MUa = dU / ds = 10 x 0.1 x (g / a)0.9
So, MUg / MUa = 9 x (a / g)
Equating with price ratio:
9 x (a / g) = 3 / 4
3a = 4g
So, 36a = 48g
Substituting in budget line:
1000 = 27g + 36a = 27g + 48g = 75g
g = 1000 / 75 = 13.33
a = 4g / 3 = 4 x 13.33 / 3 = 17.78
When Pa = 12 and a = 5,
There is a shortage of (17.78 - 5) = 12.78 cigarettes.
Please cross-check and validate your data.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.