The owner of a baseball team and local stadium has commissioned a study that sho
ID: 1218273 • Letter: T
Question
The owner of a baseball team and local stadium has commissioned a study that showed the demand by fans for stadium seats (per playing date) to be P = 22 -0.2Q, where P is the average price of a ticket and Q represents the number of seats (expressed in thousands). The local stadium seats a maximum of 56,000 per game. Suppose the owner offers you 10% of the revenues. If you can only choose a uniform per-ticket price, what is the maximum amount you can earn per game? ( Assume that all seats and all games are the same in this problem.)Explanation / Answer
P=22-0.2q
total revenue=P*q
TR=22q-0.2q2
differentiating bot sides and equating it to 0 we get,
22-0.4q=0
q=55
when q=55
p=22-.2(55)=11
maximum revenue per game=11*55000=605,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.