The people on Coral Island buy only juice and cloth. The CPI basket contains the
ID: 1218755 • Letter: T
Question
The people on Coral Island buy only juice and cloth. The CPI basket contains the quantities bought in 2010. The average household spent $36 on juice and $60 on cloth in 2010 when the price of juice war $2 a bottle and the price of cloth is $6 a yard. In the current year, 2011, juice is $6 a bottle and cloth is $5 a yard. Calculate the CPI and the inflation rate in 2011. The CPI in 2011 is >>> Answer to 1 decimal place The inflation rate in 2011 is percent. >>> Answer to 1 decimal place >>> If your answer is negative, include a minus sign. If your answer is positive, do not include a plus signExplanation / Answer
In 2010 a household averagely spent $36 on juice that means he/she will buy($36 / $2) = 18 bottles of juice as juice price at that time is $2 a bottle.
Similarly as we know that in 2010, price of cloth is $6 a yard,that means he/she will buy ($60 / $6) = 10 yard of clothes as the household spent $16 on clothes on an average.
Now we knew the amount of juice and clothes that they buy.
Now, in 2011 price of juice increases to $6 per bottle.That means he/she will now spent ($6 * 18) = $108 and spent ($5 * 10) = $50 on clothes.
Now Consumer Price Index (CPI) =
[(cost of cpi market basket at current price) / (cost of cpi market basket at base price)] * 100.
CPI of 2011 = [(108 + 50) / (36 + 60)] * 100
=> CPI of 2011 = (158 / 96) * 100
=> CPI of 2014 = 164.6%.
Now the rate of inflation is calculated as (change in CPI between 2010 and 2011) * 100
As we know that at base year CPI is 100%.
Now the change in CPI between 2010 & 2011 is (164.60 - 100) = 64.60.
So Inflation Rate = (64.6 / 164.6) * 100 = 39.2%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.