Suppose the banking system has vault cash of $1,000, deposits at the Fed of $2,0
ID: 1219117 • Letter: S
Question
Suppose the banking system has vault cash of $1,000, deposits at the Fed of $2,000, and demand deposits of $10,000.
a. If the reserve requirement is 20 percent, what is the maximum potential increase in the money supply, given the bank's reserve position?
b. If the Feb now purchases $500 worth of government bonds from private bond dealers, what are the excess reserves of banking system? (Assume that the bond dealers deposit the $500 in demand deposits). How much can the baking system increase the money supply, given the new reserve position?
Explanation / Answer
Part a
Required Reserves = Rate of Reserve requirement * Demand Deposits = 20% * $ 10,000 = $ 2,000
Excess Reserves = Total Reserves - Required Reserves = (Vault Cash + Deposits at Fed) - Required Reserves = ($ 1,000 + $ 2,000) - $ 2,000 = $ 1,000
Assuming that there is no leakage of funds from the circular flow of income,
Potential increase in money supply = Excess Reserves/Reserve Requirements = $ 1,000/20% = $ 5,000
Part b
Now, with a purchase of $ 500 worth of government bonds, The demand deposits will increase from $ 10,000 to $ 10,500 while the Total Reserves of Fed will increase from $ 3,000 to $ 3,500
Required Reserves = Rate of Reserve requirement * Demand Deposits = 20% * $ 10,500 = $ 2,100
Excess Reserves = Total Reserves - Required Reserves = (Vault Cash + Deposits at Fed) - Required Reserves = ($ 1,000 + $ 2,500) - $ 2,100 = $ 1,400
Assuming that there is no leakage of funds from the circular flow of income,
Potential increase in money supply = Excess Reserves/Reserve Requirements = $ 1,400/20% = $ 7,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.