Two firms compete in a homogeneous product market where the inverse demand funct
ID: 1221142 • Letter: T
Question
Two firms compete in a homogeneous product market where the inverse demand function is P = 20 -5Q (quantity is measured in millions). Firm 1 has been in business for one year, while Firm 2 just recently entered the market. Each firm has a legal obligation to pay one year’s rent of $1.2 million regardless of its production decision. Firm 1’s marginal cost is $2, and Firm 2’s marginal cost is $10. The current market price is $15 and was set optimally last year when Firm 1 was the only firm in the market. At present, each firm has a 50 percent share of the market.
a. Based on the information above, what is the likely reason that Firm 1’s marginal cost is lower than Firm 2’s marginal cost?
( ) Learning curve effects
( ) Second-mover advantage
( ) Direct network externality
( ) Limit pricing
b. Determine the current profits of the two firms.
Instruction: Round all answers to the nearest penny (two decimal places).
Firm 1's profits: $ _____million
Firm 2's profits: $ _____ million
c. What would each firm’s current profits be if Firm 1 reduced its price to $10 while Firm 2 continued to charge $15?
Instruction: Round all answers to the nearest penny (two decimal places).
Firm 1's profits: $ _____million
Firm 2's profits: $ _____million
d. Suppose that, by cutting its price to $10, Firm 1 is able to drive Firm 2 completely out of the market. After Firm 2 exits the market, does Firm 1 have an incentive to raise its price?
( ) Yes
( ) No
e. Is Firm 1 engaging in predatory pricing when it cuts its price from $15 to $10?
( ) Yes
( ) No
Explanation / Answer
Ans
a)Firms 1's marginal cost is lower than that of firm 2 because of
Learning curve effects.
b)P=20-5Q
P=15
15=20-5Q
Q=1
Each firm has 50% of mrket share then each produce
0.5 quantity.
Q1=Q2
TR for firm 1= p.Q1=15*0.5=7500000
TC for firm 1=Q.MC + 1200000=1000000+1200000=2200000
profit for firm 1=TR-TC
=7500000-2200000
=5300000
TR for firm 2=p.Q2=15*0.5=7500000
TC for firm 2=Q.MC + 1200000=5000000+1200000=6200000
profit for firm 2=TR-TC
=1300000
c)TR for firm 1= p.Q1=10*0.5=5000000
TC for firm 1=Q.MC + 1200000=1000000+1200000=2200000
profit for firm 1=TR-TC
=5000000-2200000
=2800000
Since firm 2 does not change his price his profits will
remain at 1300000
d)Yes
e)Yes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.