Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a country\'s MPC is 0.8, and in this country, government seeks to boost

ID: 1221244 • Letter: S

Question

Suppose a country's MPC is 0.8, and in this country, government seeks to boost real GDP by either increasing government purchases by $50 billion or by reducing taxes by the same amount.

Instructions: Include a negative sign if necessary.

a. If it increases government purchases, real GDP will increase by $ ____ billion, suggesting an expenditures multiplier of ____. If the government instead lowers taxes, real GDP will increase by $ ____ billion, suggesting a tax multiplier of ____

b. Now suppose another country's MPC is 0.6, and in this country, government seeks to reduce real GDP by either decreasing government purchases by $50 billion or by raising taxes by the same amount.

If it decreases government purchases, real GDP will decrease by $ ____ billion, suggesting an expenditures multiplier of ____. If the government instead raises taxes, real GDP will decrease by $ ____ billion, suggesting a tax multiplier of . ____

c. Which of the following statements best explains the difference in magnitude of the multiplier effects between the expenditures multiplier and the tax multiplier?

-The tax multiplier is larger since households spend more and better than governments do.

-The tax multiplier is smaller since all governments inevitably spend more than they say they will.

-The tax multiplier is smaller since some of the extra disposable income is saved with a tax cut.

-The multiplier effect is exactly the same since both involve government policy.

Explanation / Answer

(a) MPC = 0.8

(i) Spending multiplier = 1 / (1 - MPC) = 1 / (1 - 0.8) = 1 / 0.2 = 5

When government spending increases by $50 billion, real GDP increases by $50 billion x 5 = $250 billion

(ii) Tax multiplier = - MPC / (1 - MPC) = - 0.8 / 0.2 = - 4

When tax decreases by $50 billion, real GDP increases by $50 billion x 4 = $200 billion

(b) MPC = 0.6

(i) Spending multiplier = 1 / (1 - MPC) = 1 / (1 - 0.6) = 1 / 0.4 = 2.5

When government spending increases by $50 billion, real GDP increases by $50 billion x 2.5 = $125 billion

(ii) Tax multiplier = - MPC / (1 - MPC) = - 0.6 / 0.4 = - 1.5

When tax decreases by $50 billion, real GDP increases by $50 billion x 1.5 = $75 billion

(c) The tax multiplier is smaller since some of the extra disposable income is saved with a tax cut.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote