A project requires investment of 160,000 dollar at year zero. There are 4 possib
ID: 1221852 • Letter: A
Question
A project requires investment of 160,000 dollar at year zero. There are 4 possible outcomes anticipated for this investment: 25% probability of success with annual income of 40,000 dollars for 10 years (starting from year 1 to year 10) and zero salvage value 40% probability of success with annual income of 30,000 dollars for 10 years (starting from year 1 to year 10) and zero salvage value 20% probability of success with annual income of 20,000 dollars for 10 years (starting from year 1 to year 10) and zero salvage value 15% probability of failure with zero annual income and salvage value of 70,000 dollar in the end of year 1. Calculate ENPV, considering minimum ROR 8%, explain if this is a good investment. Explain your work in detail including all the required equations and calculations.Explanation / Answer
We computed the expected value (EV) for each outcome.
EV1 ($) = 25% x 40,000 x PVIFA(8%, 10) = 10,000 x 6.7101 = 67,101
EV2 ($) = 40% x 30,000 x PVIFA(8%, 10) = 12,000 x 6.7101 = 80,521
EV3 ($) = 20% x 20,000 x PVIFA(8%, 10) = 4,000 x 6.7101 = 26,840
EV4 ($) = 15% x 70,000 x PVIF(8%, 1) = 10,500 x 0.9259 = 9,722
ENPV ($) = Initial investment + EV1 + EV2 + EV3 + EV4
= - 160,000 + 67,101 + 80,521 + 26,840 + 9,722
= 24,184
Since ENPV > 0, this is a good investment.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.