Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance:
ID: 1223066 • Letter: A
Question
Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance: money supply = $210 billion; quantity of money demanded for transactions = $150 billion; quantity of money demanded as an asset = $10 billion at 12 percent interest, increasing by $10 billion for each 2-percentage-point fall in the interest rate.
a. What is the equilibrium interest rate in Trance? _____%
b. At the equilibrium interest rate, what are the quantity of money supplied, the total quantity of money demanded, the amount of money demanded for transactions, and the amount of money demanded as an asset in Trance?
Instructions: Enter only whole numbers for your answers below.
Quantity of money supplied = $ _______
Quantity of money demanded = $ _______
Amount of money demanded for transactions = $ ________
Explanation / Answer
a) As we know, money supply = money demanded
Money Supply = 210 billion $
Money demand = 160 at 12 percent , 170 at 10 percent , 180 at 8 percent , 190 at 6 percent ,200 at 4 percent and 210 at 2 percent.
So, equilibrium interest rate at Trance is 2 percent.
b) Quantity of money supplied = $ 210 billion
Quantity of money demanded = $210 billion- $ 150 billion = $ 60 billion
Amount of money demanded for transactions = $150 billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.