Suppose that in 1984 the total output in a single-good economy was 10, 000 bucke
ID: 1225450 • Letter: S
Question
Suppose that in 1984 the total output in a single-good economy was 10, 000 buckets of chicken. Also assume that in 1984 each bucket of chicken was priced at $16. Finally, assume that in 2005 the price per bucket of chicken was $20 and that 22, 000 buckets were produced. Instructions: In . enter your answer as an index number rounded to 1 decimal place. In parts b-c, enter your answers as whole numbers. What is the GDP price index for 1984, using 2005 as the base year? By what percentage did the price level, as measured by this index, rise between 1984 and 2005? What were the amounts of real GDP in 1984 and 2005? In 1984. real GDP = $ In 2005, real GDP = $Explanation / Answer
a. GDP Price Index for 1984 = ($16 / $20) * 100 = 80
b. GDP Price Index for 2005 = ($20 / $20) * 100 = 100
Price level rise = (100 - 80) / 80 * 100 = 25%
c. Real GDP in 1984 = ($20*10,000) = $200,000
Real GDP in 2005 = ($20*22,000) = $440,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.