Suppose that a medical school provides three outputs--patient care, education, a
ID: 1225851 • Letter: S
Question
Suppose that a medical school provides three outputs--patient care, education, and research--and that the total cost of the school is $100 million per year. If the school produced only education, its cost would be $60 million. If the school produced only patient care, its costs would be $30 million. If it produced only research, the costs would be $20 million. Joint costs fore each pair would be $10 million.
a) What are the pure costs of education, patient care, and research?
b) What are the joint costs?
Explanation / Answer
a) Total cost = 100million
Pure cost of education = Total cost - cost of only patient care - cost of only research = 100-30-20 = 50
Pure cost of patient care = Total cost - cost of only education - cost of only research = 100-60-20 = 20
Pure cost of research = Total cost - cost of only patient care - cost of only education = 100-30-60 = 10
b) Joint cost = Total cost - all pure costs = 100 - 50-20-10 = 20 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.