A machine is purchased for $100,000 and can be sold at the end of five years for
ID: 1226965 • Letter: A
Question
A machine is purchased for $100,000 and can be sold at the end of five years for $20,000. The machine is capable of producing 1250 parts per year and the operating and maintenance cost is $10,500/year. If MARR=12% what is the cost per part?
A machine is purchased for $100,000 and can be sold at the end of five years for $20,000. The machine is capable of producing 1250 parts per year and the operating and maintenance cost is $10,500/year. If MARR=12% what is the cost per part?
$25.44/pc
$29.97/pc
$28.07/pc
$30.20/pc
A machine is purchased for $100,000 and can be sold at the end of five years for $20,000. The machine is capable of producing 1250 parts per year and the operating and maintenance cost is $10,500/year. If MARR=12% what is the cost per part?
Explanation / Answer
Ans: $28.07/pc
Explanation:
Annual Expenditure = 100,000(A/P, 12%, 5) + 10,500 - 20,000(A/F, 12%, 5)
= 100,000(0.2774) + 10,500 - 20,000(0.1574)
= 27,740 + 10,500 - 3148
= $35,092
cost per part = $35,092 / 1250 = $28.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.