On January 1, 2000 Tanya purchases three (3) newly issued two-year government no
ID: 1227239 • Letter: O
Question
On January 1, 2000 Tanya purchases three (3) newly issued two-year government notes with each having a principal amount of $1,000 and each with a coupon rate of 5% paid annually. If Tanya decides to sell her notes on January 1, 2001 (after receipt of the first interest payments from the three notes) and if new one-year government debt at that time pays at a simple annual interest rate of 12.5% (12.5% coupon rate on newly issued one-year debt), people would be willing to pay and Tanya would be willing to accept for Tanya's old notes (rounded to the nearest dollar). $3000 $3150 $2800 $2700 $2917 An open - market purchase of government securities by the Federal Reserve results in an increase in bank reserves. True FalseExplanation / Answer
18. $ 2,800
Payment made to Tanya at the end of year January 1, 2001 on one note = 1,000 + 5% of 1,000 = $ 1,050
Payment made to Tanya at the end of year January 1, 2001 on 3 notes = $ 3,150
To get interest of 12.5%, Tanya is willing to sell her note :
P (1 + 12.5%) = 1050
P (1 + 0.125) = 1050
P = 1050/1.125 = 933.33
So, price of 3 notes = 3 X 933..3 = 2799.99 = $ 2,800
19. True
Open market operation is the sale and purchase of government securities by the Federal Reserve. Purchase of government securities inject money into the system and due to this bank reserves increases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.