Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per da

ID: 1230295 • Letter: T

Question

The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, and the price of the firm’s output is $25. The cost of other variable inputs is $400,000 per day.

Assume that total fixed cost equals $1,000,000. Calculate the values for the following four formulas:
Total Variable Cost = (Number of Workers * Worker’s Daily Wage) + Other Variable Costs
Average Variable Cost = Total Variable Cost / Units of Output per Day
Average Total Cost = (Total Variable Cost +Total Fixed Cost) / Units of Output per Day
Worker Productivity = Units of Output per Day / Number of Workers
Then, assume that total fixed cost equals $3,000,000, and recalculate the values of the four variables listed above.
For both cases, calculate the firm’s profit or loss.

For both sets of calculations, compare the firm’s output price and the calculated average variable cost and average total cost. Should the firm shutdown immediately when the total fixed cost equals $1,000,000? Should the firm shut down immediately when the total fixed cost equals $3,000,000?

For one of the cases, if the firm can operate at a loss in the short-run, how many employees need to be laid off in order for the company to break even? To calculate the number of workers to be laid off, divide the loss for the two situations by the daily wage per worker. Given a lower number of employees now working at the company, what is the change in worker productivity? Is the change in worker too large, and the firm should shut down immediately? Or in your opinion, can the workers increase their productivity, assuming that the units of output per day remain fixed at 200,000 units, so that the firm operates at a breakeven state?

Provide a two to four page report to management of the firm that discusses what should be done.
Be sure to show your work to support the decision you outline in your report.

Explanation / Answer

You are given the formulas needed to answer much of this on your own, but here goes: In the first case (TFC = $1M): TVC = $4.4M ($4M for wages (50,000 workers x $80 per worker) plus $400,000 other variable inputs AVC = $22 (TVC of $4.4M divided by 200,000 units) ATC = $27 (TVC $4.4M + TFC $1M divided by 200,000 units) Worker productivity = 4 (200,000 units divided by 50,000 workers) Profit/Loss = $400,000 loss (total revenue of 200,000 units times $25 price = $5M minus total cost of $5.4M (total cost can be calculated either by taking ATC times 200,000 units or by taking TVC plus TFC) In the second case (TFC = $3M): TVC unchanged at $4.4M AVC unchanged at $22 ATC = $37 ($4.4M TVC plus $3M TFC divided by 200,000 units) Worker productivity unchanged at 4 Profit/Loss = $2.4M loss (total revenue remains at $5M; total cost = $7.4M) The shutdown rule ist that if a firm can cover total variable costs at some level of production in the short run, it should continue to operate. Fixed costs are irrelevant in the short run because they are sunk costs. In both cases, the firm receives $25 with variable costs of $22 per unit, so it can cover variable costs; it should not shut down immediately in either case. For the break-even number of workers: In the first case, it would be: $400,000 loss divided by $80 per worker, or 5,000; lay off 5,000 workers, leaving a workforce of 45,000. In the second case, it would be: $2,400,000 loss divided by $80 per worker, or 30,000; lay off 30,000 workers, leaving a workforce of 20,000. All of this assumes that the production remains at 200,000 units per day; this is unlikely, but you have to assume this with the information given. This changes the worker productivity to: 4.4 (as opposed to 4) in the first case (200,000 units times the new workforce of 45,000) 10 (as opposed to 4) in the second case (200,000 units times the new workforce of 20,000) The first case is likely to occur; it is asking remaining employees to increase production by 11% (4.4/4, then times 100). This level of increase happens all the time during a recession. 'The second case is not likely to occur; it is asking remaining employees to increase production by 250% (10/4, then times 100). I believe that this would be asking too much. This means that break-even is not possible in the shrot run, but that does not mean that the firm should immediately shut down; as stated above, only variable costs are relevant in the short run.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote