Government expenditures (G): $160, $160, $160, $160, $160 Tax Revenues (T): $100
ID: 1231526 • Letter: G
Question
Government expenditures (G): $160, $160, $160, $160, $160Tax Revenues (T): $100, $120, $140, $160, $180
Real GDP: $500, $600, $700, $800, $900
A) What is the marginal tax rate?
The average tax rate?
Which of the following describes the tax system: proportional, progressive, regressive?
B) Suppose the above government is producing $600 of real GDP, whereas the potential real GDP (or full-employment real GDP) is $700. How large is its budget deficit?
Its cyclically adjusted budget deficit?
Its cyclically adjusted budget deficit as a percentage of potential real GDP?
Is the fiscal policy expansionary or is it contractionary?
Explanation / Answer
A) marginal tax rate = tax revenue/real GDP = 100/500 = 1/5 = 0.2 or 20%
average tax rate = average tax revenue/ average real gdp
= (100+120+140+160+180/5)/(500+600+700+800+900/5)
=700/4500 = 15.55%
proportional
B)budget deficit =600-120 =$480
cyclically adjusted budget deficit as a percentage of potential real GDP = 480/600 = 80%
fiscal policy is expansionary
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.