You are given the following information about aggregate demand at the existing p
ID: 1233892 • Letter: Y
Question
You are given the following information about aggregate demand at the existing price level for an economy: (1) consumption = $400 billion; (2) investment = $40 billion; (3) government purchases = $90 billion; and (4) net exports = $25 billion. If the full employment level of GDP for this economy is $600 billion, then what combination of actions would be most consistent with the goal of achieving full employment?a. increase government spending and taxes
b. decrease government spending and taxes
c. decrease government spending and increase taxes
d. increase government spending and decrease taxes
Explanation / Answer
d. increase government spending and decrease taxes must increase consumption by government and people
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.