Cinema Theater has estimated the following demand functions for its movies: Dayt
ID: 1236162 • Letter: C
Question
Cinema Theater has estimated the following demand functions for its movies:Daytime demand, QD = 400 - 50 PD
Nighttime demand, QN = 200 - 20 PN
The marginal cost of serving another customer is $5 and its fixed costs are $100.
a. If the theater uses third degree price discrimination, what price will it charge for daytime tickets? How many will be sold?
b. If the theater uses third degree price discrimination, what price will it charge for nighttime tickets? How many will be sold?
c. What is the profit associated with using third degree price discrimination?
d. If the theater does not use price discrimination and charges the same price to all customers, what is that price and how many tickets will be sold?
e. What happens to profit when the theater does not engage in third degree price discrimination? How much does it rise or fall?
Explanation / Answer
Qd =400-50 Pd hence Pd =8-Qd/50 which will be equal to MC =5 hence 5=8-Qd/50 hence Qd =150 Pd =5 .... Pn =10-Qn/20 Pn =MC =5 =10-Qn/20 hence Qn =100 ... without actual cost function other things such as profit and other question cant be solved
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.