Let L denote the level of employment (measured in thousands of worker hours), an
ID: 1238935 • Letter: L
Question
Let L denote the level of employment (measured in thousands of worker hours), and W the hourly wage.Suppose that the supply of labor is given by LS=10+2W and that the demand for labor is LD=40-W.
Calculate the equilibrium wage and level of employment.
a. What would happen if a union imposed a wage floor of $20 per hour?
b. Ignoring part (a), what would happen if there was a sudden increase in the demand for labor? More
specifically, suppose that at each wage, employers demand 15,000 more worker hours.
Explanation / Answer
Equilibriumwage W => 10+2w = 40-w ==>w =30 a.High budget problems b.Inflation occurs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.