Suppose you receive a $1,000 gift today. If the interest rate is 7% per year, th
ID: 1244720 • Letter: S
Question
Suppose you receive a $1,000 gift today. If the interest rate is 7% per year, the future value of the gift one year from today will be ________ . (For simplicity, assume throughout this problem that payments are made at the end of each year.) Again, suppose you receive a $1,000 gift today. If the interest rate is 7% per year, the future value of the gift two years from today will be (rounded to the nearest dollar) _______ . If the interest rate is 7% per year, the present value of a $1,000 gift that you will receive one year from today (rounded to the nearest dollar) is _______ . Again, if the interest rate is 7% per year, the present value of a $1,000 gift that arrives two years from today (rounded to the nearest dollar) is _______ .Explanation / Answer
a) interest amount after 1 year = 1000 * 0.07 * 1 = 70
Therefore, future value of the gift will be = 1000 + 70 = 1070 dollars
b) interest amount after 2 year = 1000 * 0.07 * 2 = 140
Therefore, future value of the gift will be = 1000 + 140 = 1140 dollars
c) let P be the present value of a gift
after 1 year, value of gift = 1000
p + (p*0.07*1) = 1000
1.07p = 1000
Therefore, p = 934.579 dollars
d)
let P be the present value of a gift
after 2 years, value of gift = 1000
p + (p*0.07*2) = 1000
1.14p = 1000
Therefore, p = 877.193 dollars
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.