The figure shows the weekly market for hamburgers at the Tasty Burger Palace. If
ID: 1249475 • Letter: T
Question
The figure shows the weekly market for hamburgers at the Tasty Burger Palace. If the market is originally in equilibrium and the government then imposes an excise tax of $0.80 per unit of the good sold, the deadweight loss associated with the tax will be:
a. $240. b. $40. c. $90. d. $105. The figure shows the weekly market for hamburgers at the Tasty Burger Palace. If the market is originally in equilibrium and the government then imposes an excise tax of $0.80 per unit of the good sold, the deadweight loss associated with the tax will be: Choose one answer. a. $240. b. $40. c. $90. d. $105.Explanation / Answer
b) $40 Dead weight loss is given by the triangle between the dots on the S1 and D1 cure at 300 units and the equilibrium point at 400 units. Dead weight loss = 0.5 x ( price buyers pay - price sellers receive) x ( Equilibrium quantity without tax- quantity demanded with tax) Based on the above figure price buyers pay is $2 and price sellers receive is $1.20 Equilibrium quantity without tax is 400 units and quantity demanded with tax is 300 units Dead weight loss = 0.5 x ( 2 - 1.20) x ( 400-300) =0.5 x ( 0.80) x (100) = $40 Deadweight loss=$40 ( Area of the triangle= 0.5 x base x height)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.