A group of statistics students decided to conduct a survey at their university t
ID: 1250742 • Letter: A
Question
A group of statistics students decided to conduct a survey at their university to find the average (mean) amount of time students spend studying per week. Based on a simple random sample, they surveyed 144 students. The statistics showed that the student population studied an average of 20 hours per week with a standard deviation of 10 hours.(a) What is the standard error of the mean?
(b) What is the probability that a sample mean would exceed 20 hours per week?
(c) What is the probability of finding a sample mean less than 18 hours?
(d) What is the probability that average student study time is between 18 and 22 hours?
Explanation / Answer
a. Standard error of the mean= standard deviation/sqrt(n)= 10/ sqrt(144)= 10/12= 0.83 b. 50% c. z = 18-20/ 10= -2/10= 0.2. Look up z table= 7.93 %. So, the probability Pr(XRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.