The St. Thomas Winery plans to open a new production facility in the Napa Valley
ID: 1252657 • Letter: T
Question
The St. Thomas Winery plans to open a new production facility in the Napa Valley of California. Based on information provided by the accounting department, the company estimates fixed costs of $250,000 per year and average variable costs ofAVC = $10 + $0.01Q Where AVC is average variable cost (in dollars) and Q is output measured in cases of out per year.
Question:
An increase in worker productivity because of greater experience or learning during the course of the year resulted in a substantial cost savings for the company.
Estimate the effect of learning on average total cost if actual total cost was $522,500 at an actual volume of 5,000 cases.
Thanks much,
Mike
Explanation / Answer
Let's estimate total costs TC = FC + VC VC = AVC*Q TC = FC + AVC*Q TC = 250000 + (10 + 0.01*5000)*5000 TC = 550000 But the actual TC was 522500. So, learning saved us: 550000 - 522500 = 27500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.