A monopoly’s demand function is given by: P = 800 4Q + 0.2A^0.5 where Q is quant
ID: 1257402 • Letter: A
Question
A monopoly’s demand function is given by: P = 800 4Q + 0.2A^0.5 where Q is quantity and A is the level of advertising. Its marginal cost of production is constant at 2 and its cost for a unit of advertising is 1. What are the firm’s profit-maximizing price, quantity and level of advertising?ere Q is quantity and A is the level of advertising. Its marginal cost of production is constant at 2 and its cost for a unit of advertising is 1. What are the firm’s profit-maximizing price, quantity and level of advertising?
Explanation / Answer
P = 800 4Q + 0.2A^0.5
TR = 800Q - 4Q^2 + 0.2QA^0.5
MR = 800 - 8Q + 0.2A^0.5
MC = 2
Advertising cost per unit = 1
TC = 2Q + Q = 3Q
At profit maximising level,
MR = MC
800 - 8Q + 0.2A^0.5 = 3
or, 800 - 8Q + 0.2 = 3
or, Q = 99.65
P = 401.6
Level of advertising = 99.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.