You have a 200 grams cart that is attach to a string, at the other end of the st
ID: 1259577 • Letter: Y
Question
You have a 200 grams cart that is attach to a string, at the other end of the string a 17 grams weight is attached, force due to gravity upon the weight Fw = 0.166 N, total mass of the system Mt = 0.217 kg, acceleration of the cart a = 0.764 m/s2. Suppose you run three experiments: one with the acceleration that you computed, one with a higher acceleration, one with lower acceleration. Compare the time that take to the cart to travel the same distance in the last to cases with respect to the first case. A)When the acceleration is higher the time will be (less than, greater than, or equal as) the time in the computed case? B) When the acceleration is lower the time will be (less than, greater than, equal as) the time in the computed case?
Explanation / Answer
acceleration of mass suspended = 0.166/17 =9.764m/s2
mass of cart = 0.217-0.017 =0.2kg
distance = a x t2
t proportion to 1/sqrt (a )
a ) acceleration is higher then lesser time it takes than computed value
b) acceleration is lower then more time it takes than computed value
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.