Consider the square current loop in the figure below. It has an edge length L =
ID: 1259690 • Letter: C
Question
Consider the square current loop in the figure below. It has an edge length L = 0.22 m and carries a current I = 8.7 A. The magnetic field B = 0.28 T is perpendicular to the plane of the loop. What is the magnitude of the torque on the loop?
________N*M
Consider the square current loop in the figure below. It has an edge length L = 0.22 m and carries a current I = 8.7 A. The magnetic field B = 0.28 T is perpendicular to the plane of the loop. What is the magnitude of the torque on the loop? ________N*MExplanation / Answer
The magnetic moment of the current loop is directed perpendicular to the plane of the loop.
Because the magnetic moment and external magnetic field are parallel to each other, the magnitude of the torque is zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.