Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When the light ray illustrated in the figure below passes through the glass bloc

ID: 1259935 • Letter: W

Question

When the light ray illustrated in the figure below passes through the glass block of index of refraction n = 1.50, it is shifted laterally by the distance d. (Let L = 2.64 cm and theta = 28.0 degree.) (a) Find the value of d. It might help to carefully redraw the figure making the incident angle much larger than 28.0 degree. Make the figure fairly large so you can identify various angles on the figure. cm (b) Find the time interval required for the light to pass through the glass block. Your answer cannot be understood or graded. More Information ps

Explanation / Answer

Here , for finding the refraction angle r

Using snell's law

n1*sin(i) = n2*sin(r)

1*sin(28) = 1.5 * sin(r)

r = 18.3 degree

Now , the distance d = L*sin(r)

d = 2.64 * sin(18.3)

d = 0.826 cm

the distance d is 0.826 cm

b)

time = L/(sin(r)*c/n)

time = 2.64*10^-2*1.5/(cos(18.3)* 3*10^8)

time = 139.03 ps

the time taken is 139 ps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote