A thin, uniformly charged spherical shell has a potential of 666 V on its surfac
ID: 1259969 • Letter: A
Question
A thin, uniformly charged spherical shell has a potential of 666 V on its surface. Outside the sphere, at a radial distance of 25.0 cm from this surface, the potential is 373 V. The radius of the sphere is 31.83 cm. The total charge on the sphere is 2.36x10^-8 C. What is the electric potential inside the sphere at a radius of 1.0 cm? Calculate the magnitude of the electric field at the surface of the sphere. If an electron starts from rest at a distance of 25.0 cm from the surface of the sphere, calculate the electron's speed when it reaches the sphere's surface.
Explanation / Answer
**********************
Note that wherever inside the sphere, the potential is the same as the surface.
Thus, at r = 1.0 cm,
V(1.0 cm) = 666 V [ANSWER, field at 1.0 cm]
***********************
At the surface of the sphere, the E-field is
E = kQ/R^2
k = 8.99E9 N m^2/C^2
Q = charge of the sphere = 2.36E-8 C
R = radius of the sphere
= 2094 N/C [ANSWER, field at the surface]
**********************
Note that
KEf - KEi = delta(PE) = q(Vf - Vi)
As Vf = 666 V, Vi = 373 V, q = 1.602E-19 C, KEi = 0,
KEf = 4.694E-17 J
As KE = 1/2 m v^2 ---> v = sqrt(2KE / m), m = 9.11E-31 kg,
v = 1.015*10^7 m/s [ANSWER, electron's speed]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.