Two identical blocks with mass 4.6 kg are con- nected by a rope strung over a pu
ID: 1260054 • Letter: T
Question
Two identical blocks with mass 4.6 kg are con- nected by a rope strung over a pulley with radius 1.5 cm. The magnitude of tension T1 = 32 N. The mass of the rope is negligi- ble, but the mass of the pulley is not. The tabletop is frictionless, and the rope does not slip on the pulley. In this problem, you will consider the effect that the pulley has on the motion of the system. Assume that the moment of inertia of the pulley is the same as for a uniform disk rotating about its center of mass: I = 1MR2.
What is the magnitude of tension T2?
What is the magnitude of the net torque on the pulley?
] What is the mass of the pulley?
Explanation / Answer
as both the masses are ideentical
the system would be in equillibrium
so
T2 = T1 = 32N
net torque = 0
mass of the pulley can not be calculated from the given data
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.