ANSWER 4, AND 5 ONLY. 1. What is the initial momentum of the first train car? An
ID: 1260067 • Letter: A
Question
ANSWER 4, AND 5 ONLY.
1. What is the initial momentum of the first train car? Ans: 5633 kg-m/s
2. What is the mass of the second train car? Ans: 386 kg
3. What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision? Ans: -8785J
4. Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.6 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6.8 m/s before the collision. The two cars latch together at impact. What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right – a negative velocity means the two train cars move to the left.)
5. Compare the magnitude of the momentum of train car 1 before and after the collision:
p1 initial = p1 final
p1 initial > p1 final
p1 initial < p1 final
ANSWER 4, AND 5 ONLY. 1. What is the initial momentum of the first train car? Ans: 5633 kg-m/s 2. What is the mass of the second train car? Ans: 386 kg 3. What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision? Ans: -8785J 4. Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.6 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6.8 m/s before the collision. The two cars latch together at impact. What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right â??? a negative velocity means the two train cars move to the left.) 5. Compare the magnitude of the momentum of train car 1 before and after the collision: p1 initial = p1 final p1 initial > p1 final p1 initialExplanation / Answer
1. momentum = mass*velocity =5633 .76
2. momentum = mass*velocity
momentum = (386kg)*(6.8m/s) = 2624.8 kg-m/s
. total momentum = ?Pc^2 +Pt^2)
total momentum = ?(5633^2)+(2624.8^2)) = 6214.5
total mass=386+655=1041
4. final velocity = (total momentum)/(total mass) = ( 6214.5/1041) = 5.96 m/s
5. The total kinetic energy before and after a collision will be conserved. The sum of the energy of both particles will be the same before and after the collision
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.