Two cars collide at an intersection. Car A , with a mass of 1900kg , is going fr
ID: 1260413 • Letter: T
Question
Two cars collide at an intersection. Car A, with a mass of 1900kg , is going from west to east, while car B, of mass 1500kg , is going from north to south at 12.0m/s . As a result of this collision, the two cars become enmeshed and move as one afterwards. In your role as an expert witness, you inspect the scene and determine that, after the collision, the enmeshed cars moved at an angle of 55.0? south of east from the point of impact.
How fast were the enmeshed cars moving just after the collision?
How fast was car A going just before the collision?
Explanation / Answer
For Car A:
p=mv
p=1900*u Ns (use u as velocity so there is no confusion later on)
For Car B:
p=mv
p=1500*15
p=22500 Ns
For Enmeshed Cars:
m=1500+1900
m=3400kg
p=mv
p=3400*v Ns
Resolve Vectors:
theta=65 degrees
Adjacent=1900*u Opposite=18000 Hypotenuse=3400*v
A)
sin(theta)=O/H
sin(55)=18000/(3400*v)
v=18000/(3400*sin(55))
v=6.46m/s (2 sig figs)
The enmeshed cars are moving at 6.46m/s.
B)
tan(theta)=O/A
tan(55)=18000/(1900*u)
u=18000/(1900*tan(55))
u=6.63m/s (2 sig figs)
Car A is moving at 6.63m/s, just before the collision.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.