Two large, parallel, metal plates carry opposite charges of equal magnitude. The
ID: 1260944 • Letter: T
Question
Two large, parallel, metal plates carry opposite charges of equal magnitude. They are separated by a distance of 40.0mm , and the potential difference between them is 370V .
Part A
What is the magnitude of the electric field (assumed to be uniform) in the region between the plates?
Part B
What is the magnitude of the force this field exerts on a particle with a charge of 2.90nC ?
F=.................. N
part C
Use the results of part (b) to compute the work done by the field on the particle as it moves from the higher-potential plate to the lower.
W= ......................J
Part D
Compare the result of part (c) to the change of potential energy of the same charge, computed from the electric potential.
Delta U = ...............J
Two large, parallel, metal plates carry opposite charges of equal magnitude. They are separated by a distance of 40.0mm , and the potential difference between them is 370V .
Part A
What is the magnitude of the electric field (assumed to be uniform) in the region between the plates?
E = 9250 N/CPart B
What is the magnitude of the force this field exerts on a particle with a charge of 2.90nC ?
F=.................. N
part C
Use the results of part (b) to compute the work done by the field on the particle as it moves from the higher-potential plate to the lower.
W= ......................J
Part D
Compare the result of part (c) to the change of potential energy of the same charge, computed from the electric potential.
Delta U = ...............J
Explanation / Answer
PART A)
E=V/d
=370/40*10-3
=9250N/M
PARTB)
F=qE
=9250*2.9*10-9
=26.825*10-6N
PARTC)
W=F.d
=26.825*10-6*40*10-3
=1073*10-9J
PARTD)
W=q*V
=2.9*10-9*370
=1073*10-9
BOTH ARE SAME
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.