COLLEGE PHYSICS I & II (PHY 110 a 111) US Cutnell, Physics, 9e Open Assignment N
ID: 1261126 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
I=0.5mr2
0.37=0.5m*0.152
m=32.88kg
T=IW
W=3/0.37
=8.108Rrad/s
tension in the rope=30
30=32.88*a
a=0.912m/s2
angular accelration=a/r=0.912/0.15
=6.08rad/s2
total length of wire=13m
13=0.5*6.08*t2
t=2.067seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.