A jet of water squirts out horizontally from a hole near the bottom of the tank,
ID: 1261192 • Letter: A
Question
A jet of water squirts out horizontally from a hole near the bottom of the tank, as seen in the figure.
Part A) Assume that x = 1.36 m and y = 1.71 m. What is the speed of the water coming out of the hole?
Part B) If the hole has a diameter of 3.66 mm, then what is the height, h, of the water level in the tank?
Explanation / Answer
The time it takes to reach the bottom is
t = sqrt(2y/g) = 0.5907 s
Thus, the velocity of the squirting water is
vx = x/t = 2.30 m/s [ANSWER, PART A]
********************
By Bernoulli's principle, h simplifies to
h = vx^2/2g
Thus,
h = 0.270 m [ANSWER, PART B]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.