6. In Figure P20.63, mc rolling axle, 1.48 m long, is pushed along horizontal ra
ID: 1261195 • Letter: 6
Question
6. In Figure P20.63, mc rolling axle, 1.48 m long, is pushed along horizontal rails at a constant speed y = 6.00 m/s. A resistor R = 0396 Ohm is connected to the rails at points a and b, directly opposite each other. (The wheels make good electrical contact with the rails, and so the axle, rails, and R form a closed-loop circuit. The Only significant resistance in the circuit is R.) There is a uniform magnetic field B = 0.0700 T vertically downward. Figure P20.63 (a) Find the induced current I in the resistor. x A (b) What horizontal force F is required to keep the axle rolling at constant speed? x N (c) Which end of the resistor, a or b, is at the higher electric potential?Explanation / Answer
a)
here,
as the induced EMF is
EMF = BVL
Using ohm's law
induced current = 6 *0.07 * 1.48/.396
induced current = 1.57 A
the induced current I is 1.57 A
b)
Now , magnetic force = BIL
magnetic force = 0.07 * 1.57 * 1.48
FOrce = 0.163 N
the force required to keep the velocity consant is 0.163 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.