A 28 g steel ball bounces elastically on a steel plate, always returning to the
ID: 1261641 • Letter: A
Question
A 28 g steel ball bounces elastically on a steel plate, always returning to the same maximum height h = 27.5 m.
1)
With what speed does the ball leave the plate?
vup =
m/s
2)
What is the magnitude of the total change in momentum of the ball with each bounce?
|Dpball| =
kg m/s
3)
What is the magnitude of the total momentum the ball transfers to the plate at each bounce?
kg m/s
4)
What is the time interval between bounces?
Dt =
s
5)
Averaged over a long time interval, what is the magnitude of the rate at which momentum is transferred to the plate?
|Dp/Dt| =
N
6)
What is the magnitude of the average force exerted by the ball on the plate?
Favg =
N
7)
What is the weight of the ball?
W =
N
Explanation / Answer
(1) Again assuming a terrestrial environment, the "v-up" can be found from
2*27.5 m*9.8 m/s^2 = (v-up)^2
v-up = 23.21 m/s
(2) (0.028 kg)(23.21 m/s)*2 = 15.08 kg - m/s
(3) 15.08 kg-m/s
(4) The time for JUST the falling satisfies h = (1/2)gt^2,
so the time for the rising AND falling must satisfy
t = 2*sqrt(2h/g) = 4.738 seconds
(5) 15.08 kg-m/s divided by 4.738 seconds
= 3.182 kg m/s^2
(6) 3.182 N
7) W = (0.028 kg)(9.8 m/s^2) = 0.2744 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.