The output voltage of an AC generator is given by delta v = (100 V)sin(70 pi t).
ID: 1262385 • Letter: T
Question
The output voltage of an AC generator is given by delta v = (100 V)sin(70 pi t). The generator is connected across a 13.0-ohm resistor. (a) By inspection, what is the maximum voltage? (b) By inspection, what is the frequency? (c) Find the rms voltage across the resistor. (d) Find the rms current in the resistor. (e) Find the maximum current in the resistor. (f) Find the power delivered to the resistor. (g) Find the current when t = 0.0050 s. Your response differs from the correct answer by more than 100%. A (h) Should the argument of the sine function be in degrees or radians? The argument of the sine function should be in degrees. The argument of the sine function should be in radians.Explanation / Answer
For part g, note that
I = V/R
As
V = 100 sin (70 pi t)
Then
I (0.0050 s) = 100 sin (70 pi (0.0050)) / 13.0 ohm
= 6.85 A [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.