A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high v
ID: 1262486 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 20.0g and electrical resistance 0.200?rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L = 6.00cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 6.53
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 20.0g and electrical resistance 0.200?rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L = 6.00cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 6.53
Explanation / Answer
here ,
Using Ohm's law
V = IR
I = 5/.2 = 25 A
Now , magnetic force on the rod , Fm = BIL
Fm = 6.53 *10^-2 * 25 * 0.06
Fm = 0.09795 N
Now , for sliding
uS* mg = Fm
uS * 0.020 * 9.8 = 0.09795
uS = 0.5
the coefficient of friction is 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.