A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 1262867 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 2.90s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.610m . The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 6.50mapart.
Part A
How fast are the waves traveling?
Express the speed v in meters per second using three significant figures.
Part B
What is the amplitude A of each wave?
Express your answer in meters using three significant figures.
Explanation / Answer
a)
It is given the time it takes to move through half the period i.e from highest to lowest point .so
T=2*2.9 =5.8 s
Wavelength
lambda=6.5 m
Speed of Wave
V=lambda/T =6.5/5.8
V=1.12 m/s
b)
It is said that amplitude is twice,so Amplitude of each wave
A=0.61/2
A=0.305 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.