An iron boiler of mass 180 kg contains 810kg of water at 13?C . A heater supplie
ID: 1263289 • Letter: A
Question
An iron boiler of mass 180 kg contains 810kg of water at 13?C . A heater supplies energy at the rate of 58,000 kJ/h . The specific heat of iron is 450 J/kg?C? , the specific heat of water is 4186 J/kg?C? , the heat of vaporization of water is 2260 kJ/kg?C? . Assume that before the water reaches the boiling point, all the heat energy goes into raising the temperature of the iron or the steam, and none goes to the vaporization of water. After the water starts to boil, all the heat energy goes into boiling the water, and none goes to raising the temperature of the iron or the steam.
Part A
How long does it take for the water to reach the boiling point from 13?C ?
Part B
How long does it take for the water to all have changed to steam from 13?C ?
Explanation / Answer
apply heat needed to Boil water from 13 to 100 deg
as Q = mcDT
where m is mass of water
c is specific heat
DT is change of tmep = 100-13 = 87 deg C
so
Qw = 810 * 4186 * 87
Qw = 295 MJ of energy
for Iron,
heat needed si Qi = mcDT
Qi = 180 * 450 * 87
Qi = 7.047 MJ
to convert water into Steam,
Latent heat of water = ML = 810 * 2250 = 1.822 MJ
iRon Boiler remains at 100 deg C
so
total eenrgy Q =Qi +Qw + Ql
Q = 295 + 1.822 + 7.047
Q = 303.869 MJ
now use Power P = Energy/time
so
time t = E/P
t = 58000/ 303.869 = 190.87 Hrs total time taken
-----------
time taken by water =58000/295 = 0.196 hrs
time taken by Iron = 58000/1.822 = 31.8 hrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.