A hockey puck has a velocity of v = v x i + v y j . Another puck with identical
ID: 1263603 • Letter: A
Question
A hockey puck has a velocity of v = vxi + vyj. Another puck with identical mass is at rest at the origin. The two pucks collide. After the collision it is observed that the second puck has a velocity of vf = v2yj.
vx = 4.9 m/s
vy = 4.5 m/s
v2y = 1.35 m/s
a)write an expression for the first puck's velocity, in terms of the problem's variables and i and j.
b)what is the magnitude of the first puck's velocity in m per s after the collision?
c)At what angle does this velocity make with respect with the x-axis?
Explanation / Answer
a.
Momentum conservation can be applied here.
Since the masses are equal, velocities can directly be conserved.
Let the final velocity of puck 1 is, vx1i+ vy1j
Conservation:
Vxi + Vyj + 0 = Vx1i +Vy1j + v2yj
=> 4.9i + 4.5j = vx1i + vy1j + 1.35j
=> 4.9 = vx1 and 3.15 = vy1
=> v = [4.9i + 3.15j] m/s
b.
Magnitude = [4.9 + 3.15] 1/2 = 5.825 m/s
c.
Theta = tan-1 (3.15/4.9) = 32.7o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.