A 6.05-mm-high firefly sits on the axis of, and 10.3 cm in front of, the thin le
ID: 1263605 • Letter: A
Question
A 6.05-mm-high firefly sits on the axis of, and 10.3 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 5.07 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 22.9 cm. The two lenses share a common axis and are 56.7 cm apart.
Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual?
-Real
-Virtual
How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)?
____________ cm
What is the height of this image (as a positive number)?
____________ mm
Is this image upright or inverted with respect to the firefly?
-Upright
-Inverted
THIS QUESTION HAS FOUR PARTS, PLEASE SHOW WORK
Explanation / Answer
The image is Real.
for the first lens,
(1/10.3)+(1/v)=(1/5.07)
or v = 9.98 cm
now u = 56.7 - 9.98 = 46.72
so,
(1/46.72)+(1/v)=(1/22.9)
or v =44.9 cm.
so it is situated at a distance of 44.9 cm from the lens B.
s/6.05 =(9.98/10.3)*(44.9/46.72)
or s = 5.63 mm
The image formed is upright.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.