A large inductor with an inductance of L = 475.0 H and a negligible resistance i
ID: 1263681 • Letter: A
Question
A large inductor with an inductance of L = 475.0 H and a negligible resistance is in series with a source of EMF of 6.00 V, a resistor R, and a switch as shown in the figure below.
At t=0, the switch is closed. The graph below shows the potential difference across the resistor as a function of t, the time elapsed since the switch closed. Note that the curve passes through a grid intersection point.
a)Calculate the value of R.b)What can you tell about the maximum power dissipated in R?
t=0 t=L/R t=infinity The maximum power dissipated in R occurs at ...
Explanation / Answer
A)8.23E1 T
B) T=INF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.