A conducting rod with a length ? = 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that
ID: 1263747 • Letter: A
Question
A conducting rod with a length ? = 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that is connected to a lightbulb having a resistance of 8.0 ? as shown in the figure. The wire and the rod are in the plane of the page. A constant uniform magnetic field of strength 0.40 T is applied perpendicular to and into the paper. An external applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6.0 m/s. What are the magnitude and direction of the induced current in the circuit? (Must show your work to recieve credit)
A conducting rod with a length ? = 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that is connected to a lightbulb having a resistance of 8.0 ? as shown in the figure. The wire and the rod are in the plane of the page. A constant uniform magnetic field of strength 0.40 T is applied perpendicular to and into the paper. An external applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6.0 m/s. What are the magnitude and direction of the induced current in the circuit? (Must show your work to recieve credit)Explanation / Answer
The induced EMF is equal to change in flux linked with the circuit.
Expression for flux:
? = N B A
Here, N - number of turns, A -area, B -magnetic field
The rate of change of flux is the rate of change of area swept by the rod which is equal to product of length of rod and velocity.
Therefore, the induced emf linked to the circuit in 1 s
e = 0.25 m X 6 m/s X 0.4 T = 0.60 V
Now current, I = e /R
I = 0.60 V / 8 ohm
= 0.075 A
(or)
= 75 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.