History Bookmars Window Help season mrst eringprysits. com Sping 2015, PHYS 3113
ID: 1263981 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
lets assume the potential energy at the table top to be zero (reference point)
so, 1) P1=mgh=0.6g
2) P2=1.35g
3) P3=1.2g
4) P4=1.2g
5) P5=1.2g
6) P6=0.6g
so, order 2>3=4=5>1=6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.