A subatomic particle is observed to follow a curved path as shown. The particle\
ID: 1264219 • Letter: A
Question
A subatomic particle is observed to follow a curved path as shown. The particle's speed is measured to be 2.0*106m/s as it moves along a radius of curvature 42mm. The magnetic field is 1.0T and directed out of the page. What kind of particle is this-- an electron, a positron, a proton, an antiproton, a neutron, an alpha particle, a positively charged pion, or a negatively charged pion? (You should be able to find the masses and charges of these particles on pdg.lbl.gov, or wikepedia).
These are the values I found for masses:
electron mass: 9.1*10-31kg
positron: 9.1*10-31kg
proton: 1.67*10-27kg
antiproton: 1.67*10-27kg
neutron: 1.67*10-27kg
alpha particle: 6.64*10-27kg
positively and negatively charged pion: ?
Explanation / Answer
v = 2*10^6 m/s
r = 42 mm = 0.042 m
B = 1 T
Now, for circular motion,
the magnetic force must provide the necessary centripetal force
So, qvB = mv^2/r
where q = charge of particle
m = mass
So, m = qBr/v
So, m/q = Br/v = 1*0.042/(2*10^6) = 2.1*10^-8 kg/C
Now, mass of alpha particle, m = 6.64*10^-27 kg
charge of alpha particle, q = 3.2*10^-19 C
So, m/q ratio of alpha particle = 6.64*10^-27/(3.2*10^-19) = 2.1*10^-8 kg/C
As its m/q ratio matches with our answer so it has to be an alpha particle <-------- answer
The charge has to be positively charged <-----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.