A rectangular coil consists of N = 120 closely wrapped turns and has dimensions
ID: 1264263 • Letter: A
Question
A rectangular coil consists of
N = 120
closely wrapped turns and has dimensions
a = 0.400 m
and
b = 0.300 m.
The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle
? = 30.0
A rectangular coil consists of N = 120 closely wrapped turns and has dimensions a = 0.400 m and b = 0.300 m. The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle ? = 30.0 degree with the x axis (figure). (a) What is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field B = 0.430 T directed in the positivex direction when the current is I = 1.20 A in the direction shown? N m (b) If you are looking downward from the positive y direction, what is the expected direction of rotation of the coil? clockwise/counterclockwiseExplanation / Answer
Given,
Number of turns = 120
length = 0.4 m
width = 0.3 m
angle with x axis = 30 degree
magnetic field = 0.43 T
Current = 1.2 A
Magnetic moment = N * I * A
Area = 0.4 * 0.3
Magnetic moment = 120 * 1.2 * (0.4 * 0.3)
Magnetic moment = 17.28
torque = magnetic moment * magnetic field * sin(30)
torque = 17.28 * 0.43 * sin(30)
torque = 3.7152 Nm
If you are looking downward from the positive y direction, what is the expected direction of rotation of the coil is clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.