A shot putter puts a shot through a horizontal distance 12.56 m. At the instant
ID: 1264532 • Letter: A
Question
A shot putter puts a shot through a horizontal distance 12.56 m. At the instant when the athlete releases the short, the elevation of the shot is 1.71 m above the ground level. The angle of release measured from the horizontal is 300.
Determine the speed, in m s-1, at which the athlete releases the shot. Please show working. Give your answer to 3 decimal places and take g = 9.81 ms-2.
Explanation / Answer
Here ,
initially , speed be v
theta = 30 degree
then , when the shot hit ground , assuming initial position as origin
x = 12.56 m
y = -1.71 m
trajetory of projectile ,
y = x*tan(theta) - g*x^2/2(v*cos(theta))^2
-1.71 = 12.56 * tan(30) - 9.8 * 12.56^2 /(2*(v*cos(30))^2)
solving for v
v = 10.72 m/s
the initial speed is 10.72 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.