A toy Ferris Wheel undergoes an angular acceleration such that the angular speed
ID: 1265111 • Letter: A
Question
A toy Ferris Wheel undergoes an angular acceleration such that the angular speed goes from zero to 2.89 rad/s in 1.33 s. Assume that the Ferris Wheel is a circular disk with radius 0.29 m and mass 6.7 kg. What is the magnitude of the net torque on the Wheel in N A toy Ferris Wheel undergoes an angular acceleration such that the angular speed goes from zero to 2.89 rad/s in 1.33 s. Assume that the Ferris Wheel is a circular disk with radius 0.29 m and mass 6.7 kg. What is the magnitude of the net torque on the Wheel in NExplanation / Answer
Here ,
wi = 0 rad/s
wf = 2.89 rad/s
Now , using first equation of motion
wf = wi + a*t
a = (2.89 - 0)/1.33
a = 2.17 rad/s^2
Now , as moment of inertia , I = 0.5 * 6.7 * 0.29^2
I = 0.282 Kg.m^2
Using second law of motion
T = I*a
T = 0.282 * 2.17
T = 0.611 N.m
the magnitude of net torque acting on the wheel is 0.611 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.