A centrifuge in a medical laboratory rotates at an angular speed of +377 rad/s.
ID: 1265376 • Letter: A
Question
A centrifuge in a medical laboratory rotates at an angular speed of +377 rad/s. When switched off it stops in 5.00 s. What is the angular acceleration? A 1500.0-kg car travels at a constant speed of 22.0 m/s around a horizontal circular track That has a radius of 85 m. Determine the amplitude of the static friction force acting on the car. ignore the air resistance. A 3.00 kg cannon ball is fired with initial speed of 100.0 m/s straight up in the air from the surface of earth. It reaches the maximum height of 400.0 m. Calculate the work done by the air resistance, a non-conservative force, during the flight of the cannon ball from its starting point to its maximum height. (3 pts) A block hangs from a spring, stretching it 0.50 m from its equilibrium position. The spring a constant of the spring is 150.0 N/m. What is the mass of the block?Explanation / Answer
9) e) -75.4 rad/s^2
w1 = 377 rad/s, w2 = 0
Allpy, alfa = (w2-w1)/t
= (0-377)/5
= -75.4 rad/s^2
10) b)8.5*10^3 N
Apply, Fstatic fiction, Fs = m*v^2/r
= 1500*22^2/85
= 8.5*10^3 N
11) e) -3240 J
Workdone by air = change in mechanical enrgy
= m*g*h - 0.5*m*v^2
= 3*9.8*400 - 0.5*3*100^2
= -3240 J
12) b) 7.65 kg
Apply, m*g = k*x
m = k*x/g
= 150*0.5/9.8
= 7.65 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.